Dva týdny v holínkách.

Už na pohovoru před začátkem našeho kurzu jsem se dozvěděla, že jeho součástí jsou dva týdny dobrovolné pracovní stáže, dle vlastního výběru, podle toho co koho baví a co by chtěl v budoucnu dělat. Už od začátku taky jsem věděla, že bych chtěla jít pracovat na farmu. Neviděla jsem to ale moc reálně, protože jsme si museli hledat místo pro stáž sami a ja absolutně nevěděla, jak se dostat k nějakým kontaktům na místní farmáře (ne, vážně tady není obvyklé že má každý svůj web) a jestli by mě vůbec někdo vzal, skrze moji angličtinu a to že kolem stáže college vyžadovala taky nějake papírovani s pojištěním. Ale po nějakém úsilí se nám podařilo farmu, na kterou by mě vzali najít (o tom jak jsem hledala a o organizaci WWOOF více ZDE) a mě se tak začal plnit jeden ze snů a to vyzkoušet si práci, kterou bych chtěla v budoucnu dělat.

Ve skutečnosti, to že jsme se přestěhovali do Anglie s tímto tak trochu souvisí. Že bych chtěla jet se svým ovčáckým psem pracovat jako dobrovolník toto léto na některou organickou farmu do anglie, jsem věděla už tak před dvěma lety, tehdy by mě ale ještě ani náhodou nenapadlo, že se sem rovnou přestěhujeme. Tehdy mě nechtěli rodiče samotnou tak mladou nikam pusit a tak jsme se dohodli, že předtím než pojedu do UK sama, zaletíme si spolu na jaře na týden do Londýna a já tak s cestováním získám aspoň nějaké zkušenosti. V Londýně na jaře líbilo a na podzim už jsme se sem stěhovali a můj sen jet sem pracovat na farmu se tak stal o něco reálnější a znova o to reálnější, když jsem zjistila, že součástí mojeho kurzu na college je pracovní stáž, kterou bych mohla mít právě na farmě. Rozhodla jsem se tedy zkusit spojit dvě věci v jednu a ono to vyšlo.

Farma, kterou jsem si našla je asi 9 km daleko od místa kdy bydlím, rozkládá se na 4 ha půdy a zabývá se především produkcí organického masa (telecí, jehněčí, kuřecí, krůtí, kachní) a vajíček, které prodávají na marketech v Londýně. První den proběhl docela vtipně, hlavně co se dopravy týče, je to ale trochu na dýl, takže jsem se rozhodla tomu věnovat samostatný příspěvek.

A co mě tedy na farmě čekalo, když už jsem se na ni konečně dostala?

První den jsme dělali příjezdovou cestu – vysypávali díry a pokládali na ni sypký asfalt. Upřimně, odpoledne jsem už byla jsem dost zničená a jen tiše doufala, že to takto nebude celé dva týdny. Naštěstí tomu tak nebylo. Pestrost práce, kterou jsem si na farmě mohla zkusit a získávat tak nové zkušenosti byla v dalších dnech poměrně veliká. Protože je jaro, tak nejvíce času zabírá tzv. lambing (rození jehňátek), což pro mě znamenalo každý den ráno nastlat nové seno, obstarat krmení, vodu a nakrmit mlékem jehňata které nemají vlastní matku. Poté následovalo krmení prasat. Ty byli dost dotěrné a jejich největší zábava byla svalit člověka s kýblem na zem, když nebyl dost rychlý a neodběhl než stihli přiběhnout.

Po těchto každodenních rutinách byla už práce skoro každý den jiná. Jeden den nás čekalo třeba převážení jehňat na pastvu (myslím, že kdyby farmář měl ovčáckého psa, dost by si tuto práci usnadnil) Jiný den stavba hrazení pro drůbež, sbírání vajíček nebo jarní úklid okolí farmy a pálení popadaného dřeva, sázení a úpravy živého plotu a příprava masa a párečků na market (Za 3 dny co jsme připravovali maso mi prošlo pod rukama (vložila jsem do sáčku a zatavila ve vakuovacím stroji) asi 90 kuřat, 3 krůty, víc než 100 kilo různého mletého masa, asi 15 druhů párečků. Ty se narozdíl od našich párků dělají ze 100% mletého masa). Také jsme byli jeden den odvést prasatka a jehňata na jatka.

Většina toho všeho byla pro mě uplně nová a tak mě vše bavilo a zajímalo jak funguje. Překvapená jsem byla z toho, kolik různé užitečné a práci ulehčující techniky se dá i na malé farmě používat. Tyto dva týdny pro mě byli skvělou inspirací a už se těším na další dobrovolnickou práci na farmě, která mě čeká nejspíš letos v létě někde ve Skotsku. Pokud Vás to zaujalo a v létě by jste se třeba rádi přidali, tak se ozvěte 🙂


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s