FCI vs. UK Obedience

K obedience jsem se dostala v česku před dvěma lety, vlastně docela náhodou a naše začátky byli.. řekněme usměvné (O tom jak jsme začínali ZDE), ale to nic nemění na tom, že jsem si tento psí sport zamilovala a začala se mu věnovat. Když jsem se odstěhovala do Uk, věděla jsem že bych chtěla s OB pokračovat o což se také snažím. Pravdou je, že lidí kteří se v Anglii věnují competitive obedience taky není moc, ale asi je jich pořád o něco víc než u nás. Naštěstí, se mi podařilo v docela blízkém Coventry najít skupinku nadšenců, kteří mají pravidelné tréninky a pořádají různé semináře a závody a kteří mě vřele přijali.

Bez názvuJak možná víte, tak v Anglii se nezávodí v Obedience podle stejného zkušebního řádu jako v celé Evropě, Britové mají svůj zkušební řád a své pravidla. Předtím, než jsem tady šla někam na trénink, jsem si shlédla nějaké UK videa, přečetla si tedy zkušební řád a vytvořila si na to svůj vlastní obrázek. Ten nebyl moc pozitivní a když se na to dívám zpětně, tak jsem vlastně UK obedience dost odsoudila, jejich cviky mi přišli jednoduché, nedodělané a nepřesné. Ale co jsem si všimla, tak úplně stejné to je, když se Britové dívají na FCI obedience. Posuzovat navzájem provedení jednotlivých cviků se prostě nedá, protože každý zkušební řád má úplně jiné pravidla a kriteria a to je to, na co bych se dneska ráda zaměřila.

Největší rozdíl je v počtu cviků a systému zkoušek

 • FCI má pouze 4 třídy, ve kterých lze závodit a pro postup do vyšší třídy musíte splnit určitý bodový limit, všichni kteří ho dosáhnou, mohou postoupit. UK tříd je celkem 7 a systém je opačný, závodit můžete i ve vyšší třídách, aniž by jste měli splněný jakýkoli limit, ale jakmile vyhrajete tu konkretní nejnižší třídu ve které pravě můžete být, nebo kteroukoli vyšší třídu, tak už v této třídě nesmíte nadále soutěžit a musíte se posunout výše. Nejnižší třídy tedy lze přeskočit, pokud jsou pes i handler zkušenější, ale zároveň tady jsou pro ty co s OB teprve začínají.
 • Každá třída FCI má vždy 10 cviků a postupně se zvyšuje obtížnost každého cviku. UK má v nejnižší třídě pouze 4 cviky a cviky se postupně přidávají, ale zároveň roste jejich obtížnost.
 • Závody – na závodech je pravidelně třeba 200-300 závodníků, každá třída má jen jednoho rozhodčího v jednom kruhu a kruhů je dohromady tolik co otevřených závodních tříd, na některých závodech se nejnižší třídy neotevirají. Kruhy jsou oddělené pouze provázkem nebo páskou a psi jsou zvyklí pracovat vedle sebe.
 • Povzbuzování a pomoc tělem – v nejnižších 4 třídách můžete na psa mluvit po celou dobu závodu a taky mu pomáhat tělem, ve vyšších třídách už toto není povoleno.

Jednotlivé cviky

 • Heelwork: Psovod může mít roku v bok po celou dobu chůze ve všech třídách. Chůze v nejnižší třídě obsahuje dva velké kruhy s obratem čelem vzad a obraty na místě, vždy na vodítku, poté bez něj. Ve dalších třídách se chůze prodlužuje, ve 4. nejnižší třídě je srovnatelná s chůzí v  naši OB3. Pes musí být celou dobu těsně u psovoda, kontakt není chybou, naopak někteří rozhodčí ho vyžadují – čím jde pes těsněji tím lépe. Psi ve vyšších třídách musejí mít skutečně 100% pozornost a v obratech být velmi přesní, používat zadní nohy a ze základní pozice se nevychylovat ani minimálně. Ve vyšších třídách se chůze stěžuje už jen délkou (v nejvyšší třídě i 5-6 minut) a tím že jsou do ní přidány odložení za pochodu – ty nejsou brány jako jednotlivý cvik.
 • Přivolání: Vždy do pozice před psovodem, předsednutí by mělo být opět co nejtěsnější, v nižších třídach je povolena pomoc rukou do základní pozice. Postupem třídama nahoru už se přivolání nemění ani nijak neztěžuje.
 • Aport – přidává se ve 3. nejnižší třídě, nejdříve pes aportuje vlastní předmět, poté vlastní činku a ve dvou nejvyšších třídách je to předmět rozhodčího, nemusí to být činka.
 • Pachová práce  – Je ve třech nejvyšších třídách. Pachují se kapesníky, nejdříve pes hledá jen psovodův kapesník mezi 6 čistými, poté se přidává 1 kapesník někoho cizího mezi 6 – 10 čistých a opět pes hledá psovodův a v nejvyšší třídě pes hledá kapesník rozhodčího mezi dalšími 2-4 kapesníky stewardů a 4 čistými kapesníky. Napachovaný kapesník pes aportuje stejně jako v FCI.
 • Polohy – jsou přidány až ve dvou nejvyšších třídách cca na 20 metrů, fixace nohou není nezbytná.
 • Box – Pouze v nejvyšších dvou třídách a vysílá se mezi 3 kužely které jsou ve tvaru trojúhelníku bez pásky a pes běží k nejvzdálenějšímu.
 • Dlouhodobé odložení – jsou velmi podobné s FCI odloženími, s tím rozdílem že se nepokládá postupně a v nejvyšší třídě se na konci nepřivolává. Odložení ve vyšších třídách je taky se psovodem z dohledu a je na delší dobu.

Abych to tedy nějak shrnula. Většina cviků alespoň v nižších třídách je podobná, s tím že u některých jsou odlišná kriteria a provedení. Vyšší třídy nejsou založené na složitosti cviků, ale na dlouhé a precizní chůzy. Nemyslím že je reálné, aby se někde v Evropě UK obedience prosadila, protože proč? Nepřinášela by nic nového, na to je moc podobná jak s FCI OB tak i IPO a NZŘ poslušnosti a zároveň je možná moc jednoduchá. Teď nemyslím jednoduchá ve smyslu obtížnosti (věřte, že naučit psa chodit 5 minut 100% chůzy není jednoduché) ale jednoduchá ve smyslu strohá a co do cviků né tak složitě rozvinutá. Na druhou stranu je dle mého názoru snazší tady s obediencí vůbec začít, když člověk nemá žádné zkušenosti. Hlavně protože alespoň na začátku není na psi tak náročná, kladé důraz hlavně na koncentraci psa na psovoda, neřešení ostatních psů, motivaci a drive do práce a může tak být pro psi více zábavou, i když to už samozřejmě závisí trenér od trenéra.

IMGP3172


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s